Letecké muzeum KBELY

6. srpna 2006 v 20:16 |  Muzea
Mezi muzea Vojenského historického ústavu Armády České republiky patří i Letecké muzeum v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. Svým zaměřením je především národní a představuje vojenské, výrobní, dopravní i sportovní tradice českého a československého letectví, což narušují až akvizice a výměny z posledních let.
Muzeum vzniklo z Letecké výstavy uspořádané k 50. výročí československého letectví v roce 1968 v areálu letiště, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Areál není příliš rozsáhlý a jeho prohlídka nezabere ani celý půlden. Vystavena není ani celá polovina z 275 exponátů, které jsou ve vlastnictví muzea podle údajů na jeho internetových stránkách. Stísněnost je také první pocit návštěvníka při procházce areálem. Tady je ovšem třeba odlišit jednotlivé expozice ve čtyřech výstavních halách.
Jednotlivé expozice
V první z nich, v "hale A", je k vidění 19 historických letounů, charakterizujících naše letectví do roku 1939, i množství doplňujících předmětů, jako jsou zbraně, letecké motory, vrtule a další. Expozice má všechny charakteristické rysy podobných výstav v zahraničí a figuríny letců i obsluhujícího personálu vypovídají více a názorněji než sebe podrobnější vysvětlující texty.
Spojenci ze západu i z východu
"Hala B" je vyplněna stroji z období, o kterém jsou tyto webové stránky. Sedm historických letounů a dalších sbírkových předmětů, vztahujících se k 2. světové válce, je v hangáru typu Pícha. Vévodí jim legendární Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z výzbroje čs. stíhacích perutí v britské RAF, dlouhodobě zapůjčený z Národního technického muzea. Letoun pocházející z 310. stíhací perutě RAF měl být s ostatními Spitfiry dodán koncem čtyřicátých let do Izraele, ale kvůli nehodě u Kunovic už zůstal na našem území. V letech 1966-67 byl rekonstruován do dnešní podoby v Aeru Vodochody.
Další ze slavných letadel je Lavočkin La-7, s nímž se vraceli domů naši letci z východní fronty. Celkově bylo vyrobeno 5.753 letounů La-7 všech verzí. U československého letectva sloužily vedle typu La-5FN (po válce v ČSR označené jako S-95) a cvičné La-5UTI (CS-95) také letouny La-7 (S-97) ve druhé polovině 40. let v počtu celkem 54 kusů. Tento konkrétní La-7 (taktické č. 77) s fiktivní kamufláží je rovněž zapůjčen ze sbírek NTM.
Slavný je rovněž Iljušin Il-2/typ 3 Šturmovik. Celkem bylo vyrobeno neuvěřitelných 36.163 strojů Il-2 všech verzí, které představovaly jednu z nejúčinnějších sovětských zbraní 2. světové války. Navzdory tomu se jich do dnešních dnů dochovala jen hrstka. Jedním z nich je i vystavený Iljušin Il-2m3 (38), výrobní č. 12.438. Stroj sloužil u 3. čs. bitevního pluku, který byl součástí 1. čs. smíšené letecké divize v SSSR, a po válce pak v československém vojenském letectvu až do roku 1948. Letoun byl nalezen v roce 1966 těžce poškozený na kbelském letišti a ve vojenských opravnách v Líních ho zrekonstruovali do podoby, v jaké létal koncem války.
Zbývající letouny jsou cvičné De Havilland Tiger Moth Mk.II a North American/Norduyn Harward Mk.IIB či Polikarpov Po-2 Kukuruznik a spojovací stroj Taylorcraft Auster AOP. Mk.VI. Škoda jen, že nedostatek prostoru neumožňuje vstup mezi letouny, nebo je dokonce obejít. Malý odstup třeba pro fotografování lze odbýt námitkou, že existují i fotoaparáty s větší šířkou záběru, ale byť i jen o málo větší odstup by exponátům dal mnohem více vyniknout.
Návštěvník také marně hledá výraznější připomínku letadel, na nichž naši letci létali v britském bombardovacím letectvu nebo u perutí letectva pobřežní obrany. Poněkud překvapivá je i absence německých letounů. Přestože jsou ve sbírkách muzea vystaveny, figurují ale jinde a jako "československé stroje".
Kam se poděla Luftwaffe
Messerschmitty jsou coby "Avie" k vidění poněkud zasunuty v největším hangáru "hale C", který byl od založení muzea až do roku 1988 jediným výstavním prostorem. Nachází se v něm údajně přes 60 letadel a množství dalších předmětů vztahujících se k období po roce 1945, ale jsou v něm i exponáty z předválečného období. Vystavené letouny překrývají jeden druhý a takřka žádný si nelze prohlédnout z více stran. Výjimkou je jen nejnovější zrestaurovaný "Síbl" Aero C-3A. Je-li Letecké muzeum ve Kbelích opravdu jedinou institucí na světě, která vlastní obě verze Messerschmittů Me 262A Schwalbe a Me 262B, nebo Bf 109G/K, jistě by mu výraznější prezentace takových unikátů prospěla.
Ve zmíněné hale je samozřejmě ještě řada velice zajímavých exponátů, ale jejich nahuštění na malém prostoru stírá dojem, který by mohly vyvolat při "vzdušnějším" uspořádání. Příkladem by zase mohl být nejnověji otevřený výstavní prostor "hala D", ve kterém ale nejsou exponáty k našemu tématu.
Na volné ploše
Nekrytým prostorám vévodí "alej Migů", většinou typu Mig 23 různých verzí, zakončená víceúčelovým letounem McDonnell Douglas F-4M Phantom FGR Mk.2. Stroj je darem RAF Leteckému muzeu HÚ AČR, do Kbel přiletěl 16. ledna 1992. Pochází z výzbroje 19. perutě RAF z německé základny Wildenrath. U téže jednotky za 2. světové války sloužilo několik čs. stíhačů, kteří v jejích řadách získali významné bojové úspěchy. Tím se vlastně i tématicky hodí k našim stránkám. Vidět v našich končinách námořní letoun s ocasním hákem není příliš obvyklé a sympatickým gestem od pořadatelů jsou i přistavené schůdky, z nichž lze nahlédnout do pilotní kabiny. Dalším exotem je jednomístný stíhací letoun Northrop F-5E Tiger II, který se k nám dostal až z Vietnamu.
V halách jsou vystaveny také modely, letecké motory, součásti vraků letounů, výzbroj, výstroj, uniformy, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví. Malá část expozice je věnována také naší účasti na kosmickém výzkumu. Na prostranství vedle "haly C" je "zátiší" tvořené protiletadlovým kanónem, protiletadlovou raketou T 2, v kódu NATO SA-2 "Guideline", na odpalovací rampě a radiolokátorem s otáčející se anténou. Poněkud dále za plechovou ohradou "vykukují" části antén dalších vojenských radiolokátorů a jiné vojenské techniky, které jsou veřejnosti nepřístupné.
Velká letadla "nepřístupno"
Poněkud zarážející je absence větších letounů, zejména transportních. Největším exponátem "k vidění" je proudový bombardér Il-28, ale cokoli většího chybí. V katalogu jsou sice uvedeny "pravá Dakota" Douglas DC-3A, "ruské dakoty" Li-2, Iljušin i "Andula" An-24, ale návštěvník si je prohlédnout nemůže, protože přístup na plochu před hangáry není možný. Lze jen doufat, že s připravovaným rozšířením výstavních ploch dojde i na tento druh letadel.
V areálu je také možno si zakoupit modelářské stavebnice a fotografie letadel, event. trička, čepice a další textilní doplňky, ale i hrnky a podobné suvenýry s "leteckou tématikou". Dojde-li podle plánů k rozšíření prostor leteckého muzea, jistě by stálo za úvahu doplnit služby v areálu o nějakou možnost občerstvení.
Také je z nich možné fotografovat okolní letouny, které mají venku přece jen více prostoru. Mimochodem, schůdky by se v nějaké podobě uplatnily i na jiných místech a to nejen venku, ale i ve vnitřních výstavních prostorách.
Pro úplnost je třeba připomenout velmi kvalitní a obsáhlý katalog Leteckého muzea Historického ústavu AČR, jehož autorem je AVIS Ministerstva obrany České republiky a z něhož byla také čerpána řada údajů o letounech pro tento článek.
Hodnocení vojenské expozice
DOBRÉ:
-
většina vystavených letadel je dobře zrestaurována a udržována - muzeum představuje řadu exponátů i z oblastí mimo vojenskou techniku - popisky jsou přehledné, dostatečně informativní - k muzeu patří i dostatečně velké bezplatné parkoviště - velmi kvalitní a obsáhlý katalog - existuje možnost zakoupení modelů nebo upomínkových předmětů
HORŠÍ:
-
řada vystavených exponátů, zejména v "hale C", je značně nahuštěna příliš blízko u sebe - chybí možnost prohlídky letounů, zaparkovaných na stojánkách před hangáry, eventuálně prohlídka letuschopných strojů - v halách nejsou "galerie" ani jinak vyvýšená místa umožňující vyfotografování vystavených letadel shora - v muzeu není restaurace - nevhodně umístěný přechod pro chodce z parkoviště do výstavního areálu
Kudy, kdy a za kolik do muzea ve Kbelích
Letecké muzeum Vojenského historického ústavu Armády České republiky ve Kbelích je otevřeno sezónně od konce dubna do konce října, denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma. Doprava je možná vlastními vozidly, nebo autobusy městské dopravy, jejichž stanice "Letecké muzeum" je hned před vchodem. Spojení je od stanice metra B Českomoravská. Pro automobilisty je k dispozici bezplatné parkoviště naproti muzeu, v areálu bývalých kasáren, jen přechod pro chodce přes rušnou Mladoboleslavskou ulici je poněkud nevhodně umístěn.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Prosba Prosba | Web | 24. ledna 2007 v 14:20 | Reagovat

Prosim tě, můžeš si dát můj web do oblíbených stránek?DÍK!!!Je zaměřen na leteckou techniku, letce,....

2 havg havg | 24. února 2007 v 16:21 | Reagovat

husy

3 jan jan | E-mail | 8. března 2007 v 13:14 | Reagovat

jaka je navsevni doba

4 Jarda Jarda | 6. května 2007 v 12:46 | Reagovat

Můžeš si opravit trochu údaje o muzeu? Už bylo rozšířeno- Migy jsou přesunuty za bránu kde stál Il-28- ta brána už tam není. A bývalá alej migů je teď alej dopravních a nákladních letadel. Jsou tam(co si pamatuju) L-410, An-24, Il-14, Il-28-létajcí laboratoř aještě nějaký další

5 Jarda Jarda | 6. května 2007 v 12:50 | Reagovat

jo a taky Tu-104A

6 Petr Petr | 2. srpna 2007 v 10:40 | Reagovat

Docela slušný,ale už je to pár roků co jsem navštívil LM.

7 fosfor fosfor | 26. listopadu 2007 v 13:07 | Reagovat

romovia sa nědajú a preniknú všadě

8 fosfor fosfor | 23. ledna 2008 v 12:46 | Reagovat

ja vítam každú sexuálnu iničiatívu

9 fosfor fosfor | 4. května 2008 v 13:46 | Reagovat

ja sa umím ohánat s kokotom a kto to neumí nech príde za mnou já ho to rát naučím

10 fosfor fosfor | 4. května 2008 v 13:46 | Reagovat

chlapi me stojí porád čo mám robit?roba nikte žiadná včilka

11 fosfor fosfor | 20. července 2008 v 20:46 | Reagovat

chlapi čo to furtky táratě z a govediny?nemátě čo robit v posteli?mladí chlapí a montujú tož je totok možné?vás polívka

12 fosfor fosfor | 17. srpna 2008 v 20:15 | Reagovat

TO SŮ SRAČKI TÁRAČKI ČESI MAJÚ MALÉ ČURÁČKY NEVIVINUTÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ

13 fosfor fosfor | 19. srpna 2008 v 13:59 | Reagovat

baby ukážte tie svoje kýble at je akási sranda piétu dajte stranou ako nohi

14 fosfor fosfor | 26. srpna 2008 v 18:16 | Reagovat

majdky dolú kundy hore§§§

15 HR Nábytek HR Nábytek | Web | 5. července 2010 v 13:51 | Reagovat

HR Nábytek

Kvalitní nábytek a matrace
V našem sortimentu naleznete masiv převážně smrkový, dále potom bukový a dubový.

http://www.hr-nabytek.cz

16 RobertFen RobertFen | E-mail | Web | 29. listopadu 2017 v 16:56 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/acheter-cialis-au-luxembourg/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/acheter-cialis-au-luxembourg/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.