Vojenské technické muzeum LEŠANY

6. srpna 2006 v 19:58 |  Muzea
Jestli vás jen trochu zajímá vojenská historie, nemůžete si nechat ujít návštěvu muzea u Lešan nedaleko Prahy. Tamní sbírka vyrostla v nízkorozpočtových podmínkách, ale zahrnuje mnoho důležitých a cenných exponátů. Vojenský historický ústav navíc přistupuje k budování expozice moderním způsobem, aby co nejvěrněji přiblížil vojenskou techniku v jejím autentickém dobovém prostředí. Nedostatkem jinak vynikajícího projektu je krátká návštěvní sezóna omezená na období od června do září.
Lešanské muzeum patří k tomu nejlepšímu, co lze z historické pozemní vojenské techniky vidět v zemích bývalého východního bloku. Směrem na východ od bohatě vybavených německých muzeí existují velké sbírky tanků jen v Rusku. Armádní technické muzeum u Lešan přitom vzniklo až v roce 1996 díky entuziasmu a profesionální práci týmu vedeného ředitelem VHÚ pplk. Alešem Knížkem. Spolu s Vojenským leteckým muzeem v pražských Kbelích jsou to jediné větší expozice vojenské techniky v České republice. Další velké sbírky pozemních zbraní jsou nejblíže v Německu, zejména ve vojenských muzeích v Münsteru a Koblenzi a v Technickém muzeu Sinsheim.
Vojenské technické muzeum Lešany
Muzeum vzniklo ve zjevně skromných podmínkách bývalého dělostřeleckého útvaru mezi vesnicemi Lešany a Krhanice. Sbírka je nicméně rozsáhlá a její poctivá prohlídka zabere aspoň půl dne. Pravověrné historiky provokuje u vstupní brány známý růžový tank IS-2, který začátkem devadesátých let na pražském Smíchově přemalovala skupinka poslanců. Většina dalších cennějších exponátů je umístěna v sedmi plechových halách; méně vzácná technika z doby socialismu stojí venku pod jednoduchým zastřešením a na volném prostranství. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských vozidel z první republiky a ucelená expozice kanónů.
Lešanská sbírka zahrnuje více než 350 obrněných vozidel, kanónů, nákladních a osobních vojenských automobilů a motocyklů z období od roku 1890 až do současnosti. Na tomto serveru se samozřejmě zaměříme na techniku, která byla nasazena za 2. světové války. V tomto směru je Vojenské technické muzeum do značné míry reprezentativní, protože jsou v něm zastoupeny bojové prostředky většiny zemí, které se aktivně zapojily do války v Evropě. Řada exponátů je plně funkční, a to nejen po motorické stránce. Vojenské muzeum totiž spadá pod českou armádu, takže hlavně a závěry zbraní nemusejí být navždy zničeny zaléváním, rozřezáním a svařováním. Před většinou exponátů jsou dostatečně podrobné a bezchybné technické popisky; chybí na nich jen údaje o jejich bojovém nasazení nebo jiném užití. V areálu muzea je drobné občerstvení a pro malé děti je u malého hřiště umístěn jako prolézačka nebojový tank.
Československá technika
První hala je věnována prvorepublikovým zbraním. Vystavené typy nákladních vozidel Praga, Tatra a Škoda, kanóny z plzeňské Škodovky a další zbraně měly sloužit naší armádě, ale bohužel je nakonec využili především nacisté. Magnetem v druhé hale je náš proslulý lehký tank LT-38. Po okupaci Československa Němci naplno rozjeli jeho výrobu a pod označením PzKpfw 38(t) ho v prvních letech války po stovkách nasazovali na západní i východní frontě a na Balkáně. Vystavený stroj má prvorepublikovou československou kamufláž a je plně funkční. LT-38 v německé kamufláži je vystaven jako PzKpfw 38(t) například v německém Sinsheimu, ale i ve slovenské Bánské Bystrici.
V Česku zatím chybí exemplář dalšího československého lehkého tanku Škoda LT-35, který sloužil v prvorepublikové armádě a Československo ho vyváželo do balkánských zemí. Nacisté ho po okupaci používali na západní i východní frontě pod označením PzKpfw 35(t). LT-35 se vyskytuje ve zbědovaném stavu v depozitáři na dvoře vojenského muzea v Sofii; na nekrytém prostranství stojí vzácné stroje i v muzeích v Bělehradě, v Bukurešti a v americkém Aberdeenu.
S československým tankem LT-38 souvisí další zajímavý exponát v Lešanech. Ve venkovním prostoru stojí samohybné útočné dělo Hetzer, které Němci vyráběli v pražské továrně ČKD na podvozku LT-38. Vystaveného stroje se v květnu 1945 zmocnili pražští povstalci. Přestože ukořistěný Hetzer ještě neměl namontován kanón, čeští povstalci na něj namalovali československou vlajku, bílý nápis "Čs. rozhlas" a vyrazili s ním do boje. Několik z nich přitom padlo, když je ostřeloval kulometem německý tank. Po válce byl tento Hetzer postaven na pomník v Praze. Po zkušenostech z maďarské revoluce v roce 1956 z něj však paranoidní komunisté nechali vymontovat motor a další zařízení, aby ho nikdo nemohl použít při případné vzpouře proti komunistickému režimu v Československu.
Spojenci
Vojenské technické muzeum v Lešanech samozřejmě klade důraz na techniku, s níž bojovali naši vojáci proti Němcům. Velkým lákadlem sbírky je pro našeho návštěvníka britský bitevní tank Mk VIII Cromwell IV, kterým byla vyzbrojena Československá samostatná obrněná brigáda. Po osvobození dorazili naši tankisté do Československa s 188 tanky Cromwell, 22 tanky Challenger a 38 americkými lehkými tanky Stuart. Z těchto strojů se nezachoval ani jediný. Komunisté je nechali všechny roztavit, aby nic nepřipomínalo to, že naši vojáci bojovali také v řadách západních Spojenců.
Cromwell je kvůli chronologii v řazení exponátů vystaven v poslední hale. Byl vyroben v roce 1944 a Vojenský historický ústav ho zakoupil v roce 2001 od soukromého sběratele v Británii. Pracovníci muzea ho poté opatřili insigniemi naší obrněné brigády. Je zřejmé, že tento Cromwell má za sebou pohnutý osud. Jeho věž je celá zjizvená zásahy 40mm nebo 37mm kanónů a lehčích zbraní. Korba je však nepoškozená, což svědčí o tom, že tank byl zničen a jeho části kanibalizovány pro opravu dalšího tanku. Vedle Cromwellu je umístěn i dobový britský kolový tahač tanků a dále kolový opravárenský jeřáb.
V lešanském muzeu je také britský polní 25liberní kanón a řada dalších britských kolových vozidel. Životně důležitou úlohu měla pro naše a další vojáky britské armády v severní Africe cisterna na vodu v 1,5tunovém Bedfordu MWC. Také toto vozidlo získalo muzeum od zahraničního soukromého sběratele. Průzkumnou roli plnil vystavený malý kolový obrněný vůz Humber Mk. I. Nebyl však ozbrojen, a proto později sloužil spíše jako velitelský vůz.
V dobrém muzeu 2. světové války nesmí chybět nejrozšířenější americký střední tank Sherman. V Lešanech je vystaven typ M4A1 Sherman s odlévanou korbou a s kanónem ráže 76,2 mm. Zajímavé je, že se tento stroj dostal do Československa z Itálie v osmdesátých letech ještě za komunistického režimu. Americká lehká obrněná vozidla jsou ve vojenském muzeu zastoupena polopásovými transportéry White M16 a White Scout Car M3A1 s kulometem ráže 12,7 mm. Obě vozidla zajišťovala americké pěchotě velkou mobilitu a podporu v logistice i v bojových akcích.
Velký podíl na vítězství Spojenců ve válce s Německem měl perfektní logistický systém, jehož páteří byla americká vojenská terénní a nákladní vozidla. Spojené státy je v řádu desetitisíců dodávaly všem spojencům i Sovětskému svazu. V Lešanech je samozřejmě vystaven legendární Jeep ve verzi Ford GPW a stejně perfektně restaurovaný mohutnější Dodge Command Car. Zajímavým exponátem je originální americký Dodge WC54 Ambulance, který sloužil naší jednotce v sovětské Rudé armádě. V expozici americké techniky nemůže chybět ani proslulý armádní motocykl Harley & Davidson i s koženým pouzdrem na automatickou pušku.
Sovětský svaz
Sovětská obrněná technika je v Lešanech zastoupena v nejreprezentativnějším složení. S výjimkou těžkého tanku KV-1 jsou v muzeu aspoň v jedné verzi všechny hlavní sovětské pancéřové zbraně. Jeden z nejlepších tanků 2. světové války T-34 zde můžete vidět dokonce ve čtyřech verzích. Na venkovním prostranství stojí nejslavnější tank naší obrněné brigády v Sovětském svazu T-34 nazvaný Lidice. Jde o model 1942 s kanónem ráže 76,2 mm. Na pravém boku jeho korby je průstřel z německého 75mm kanónu. Další průstřel je na levém boku jeho věže. Kvůli ztrátám v bojích musela do tanku Lidice třikrát nastoupit nová osádka. Starší verze T-34/76 je v Lešanech ještě zastoupena vzácnějším typem s odlévanou šestihrannou věží z roku 1943. S tímto tankem dorazila do Československa polská brigáda. Ve venkovní expozici narazíme na T-34/85 z roku 1944 s novou věží pro pětičlennou osádku i na T-34/85 z poválečné výroby v Československu.
Jednou z nejatraktivnějších částí lešanského muzea je diorama Ostravské operace z konce války. Ocitáte se zde v noční scéně a vidíte tanky tak, jak je viděli vojáci ze zákopů. V pozici se zničeným pásem zde stojí sovětský těžký tank IS-2 s mohutným 122mm kanónem. Tato zbraň měla velkou ničivou sílu v průlomových akcích, ale v protitankovém boji v některých parametrech trochu zaostávala za 88mm kanóny Tigerů a Konigstigerů. Dalším významným sovětským obrněncem bylo samohybné dělo SU-100 vyráběné na podvozku tanku T-34. Vystavená samohybka má označení Československé samostatné obrněné brigády. Jde o podobný, ale ne o autentický exemplář. Naše jednotka měla ve výzbroji SU-85 s kanónem menší délky a ráže a vystavený SU-100 byl vyroben v Plzni až po válce. Výstavní kompromis je ale přijatelný, protože se SU-100 vyráběly a bojovaly na východní frontě už od roku 1944. Určitou daní za působivé prostředí dioramatu je to, že tanky nejsou přístupné ze všech stran a detaily zanikají v přítmí. Vystavené T-34/85, IS-2 a SU-100 si však můžete prohlédnout i ve venkovní expozici.
Ve výstavní hale se standardní expozicí je umístěno mohutné samohybné dělo ISU-152. Tento obrněnec stavěný na korbě těžkého tanku IS-2 měl ze všech tankových zbraní ve 2. světové válce největší ráži kanónu. V bitvě u Kurska dokázal jeho předchůdce SU-152 deklasovat i německé Tigery a Panthery a vysloužil si od Sovětů přezdívku Dobyvačná bestie. Naproti němu stojí naopak nejlehčí verze sovětských samohybek SU-76, která byla vyráběna na podvozku lehkého průzkumného tanku T-70. Řadu sovětské pancéřové techniky doplňuje lehce obrněné kolové vozidlo BA-64b vyráběné na bázi GAZu.
V hale sovětské techniky stojí i slavný ruský raketomet Kaťuša. Stejně jako v dobách 2. světové války je postaven na americkém nákladním automobilu Studebaker, který USA dodávaly Sovětskému svazu. Na tomto voze se Kaťuša v Česku nezachovala. Pracovníkům muzea se však nakonec podařilo sehnat patřičný Studebaker až z Nového Zélandu, odkud ho složitou transakcí vyměnili za naši Pragu V3S. Když se pozorně podíváte na rampu Kaťuše, uvidíte na jejím konci dvě překvapivě malé střely. Sovětskou techniku doplňuje i klasický GAZ 67B z roku 1944, který je ruskou verzí amerického Jeepu. V hale je i zajímavá obojživelná verze GAZu a další exponáty sovětské provenience.
Německo
Německé tanky jsou v Lešanech zastoupeny jedním, ale zato typickým tankem PzKpfw IV. Nejrozšířenějšími německými tanky totiž nebyly drahé Tigery nebo Panthery, ale právě střední tank PzKpfw IV, neboli Panzer IV. Vystavený tank ve verzi PzKpfw IV Ausf. J byl vyroben koncem roku 1944 a zrestaurován byl v roce 2002. Jde o zbytek trofejního materiálu Československé armády, který byl začátkem šedesátých let k historické škodě sešrotován v Nové huti Klementa Gottwalda. Zbylý Panzer IV byl dlouho uložen v depozitáři leteckého muzea v Kbelích. Nemá sice originální motor Maybach a zničena byla i většina jeho zařízení, ale pracovníci muzea ho postupně uvádějí do původního stavu. Na korbu umístili zatím nepůvodní světla a na korbu a věž repliku pětimilimetrového deskového přídavného pancíře Schürzen proti kumulativním střelám. Panzer IV je umístěn v hale s dioramatem Ostravské operace.
Německou obrněnou techniku reprezentuje v muzeu ještě úspěšné samohybné útočné dělo Jagdpanzer 38 Hetzer s 75mm kanónem umístěným v bezvěžové korbě. Tato samohybka byla vyráběna v Praze a Plzni na podvozku českého tanku LT 38 s motorem a převodovkou Praga. Vystavený exponát byl vyroben krátce po válce už jako ST-I (stíhač tanků) pro nově se etablující Československou armádu. V Lešanech je také sbírka dělostřelecké techniky umístěná ve zvláštní hale. Nejpočetněji jsou tu zastoupeny vynikající kanóny Škoda, které bohužel za 2. světové války sloužily Němcům. V expozici je i známý protiletadlový kanón Rheinmetall ráže 88 mm a několik německých polních děl.
V muzeu je i řada německých kolových vojenských vozidel, jako nákladní vůz s motorem VW boxer, džíp v německém pojetí KdF 82 Kübelwagen, vyráběný na základě "lidového" Volkswagenu, ale i osobní Mercedes 170V s restaurovanou původní kamufláží Luftwaffe. Na různých místech zde najdeme i armádní motocykly Zündap a BMW, ale i rarity jako polní kuchyň, pevnostní ventilační systém a další německou techniku z 2. světové války.
Hodnocení vojenské expozice
DOBRÉ:

- muzeum klade důraz na československou techniku a na bojové prostředky našich vojáků na západní i východní frontě
- expozice jsou řešeny velmi živě, tak aby byla technika co nejvěrněji zasazena do dobového prostředí
- většina exponátů je postupně profesionálně restaurována
- sbírka muzea je systematicky rozšiřována o nové přírůstky
- u vchodu je dětský koutek s nebojovým tankem, který si děti mohou bez rizika prolézat
- muzeum je snadno dostupné železniční dopravou
- u muzea je drobné občerstvení
- vstup do muzea je bezplatný, před muzeem je velké bezplatné parkoviště
- muzeum každoročně pořádá zvláštní akce jako dělostřelecký den, tankový den a další
HORŠÍ:
- otvírací sezóna od června do září je velmi krátká, navíc ani v tomto období není každodenní
- ve sbírce je méně tanků západních Spojenců a Německa
- muzeum leží mimo hlavní komunikace, takže je komplikovaněji dostupné
- vzhledem k umístění v bývalém vojenském útvaru muzeum neposkytuje takový komfort jako obdobné instituce na Západě
Kudy a kdy do muzea v Lešanech
Vojenské technické muzeum u Lešan je otevřeno od 5. června do konce září. I v této krátké sezóně není otevřeno každý den. V červnu a v září je možné navštívit muzeum jen o víkendu. V červenci a srpnu je otevřeno od středy do neděle. Otvírací doba je v čase 9:00-17:00. Vstup je bezplatný, stejně jako do dalších expozic Vojenského historického ústavu v muzeu na Žižkově a v leteckém muzeu ve Kbelích.
Při cestě autem do Lešan se neobejdete bez automapy východního okolí Prahy. Vesnice leží v malebném okolí Jílového u Prahy. Nejjednodušší cesta vede z dálnice D1, ze které jsou Lešany vzdáleny asi 20 kilometrů. Při jízdě směrem z Prahy sjedeme za Průhonicemi na exitu 15 Všechromy směrem na Velké Popovice. Poté jedeme směrem na Kamenice, Čakovice a Krhanice. Po průjezdu Krhanicemi musíme dávat pozor na dlážděnou odbočku vpravo. Vojenské technické muzeum je umístěno stranou silnice ještě asi kilometr před obcí Lešany. Kdo zná více okolí Prahy, může zvolit cestu směrem na Jesenici a dále na Kamenici nebo na Jílové a pak do Krhanic a Lešan. Tato cesta je o něco kratší, asi 35 kilometrů od Národního muzea u Václavského náměstí.
Jízdu železnicí do Vojenského technického muzeu u Lešan můžete spojit s romantikou známého "Posázavského pacifiku". Vyrazit můžete například z nádraží v Bráníku, jet směrem na Zbraslav a vystoupit v Krhanicích. Cesta pěšky z Krhanic do muzea není delší než kilometr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Neradová Dana Neradová Dana | E-mail | 1. prosince 2006 v 11:51 | Reagovat

Dobrý den.

Nakladatelství Olympia a.s. vydává

tento týden zajímavou knihu Militaria.

Je to exkluzivní, bohatě ilustrovaná publikace pro všechny milovníky vojenské historie, zbraní a uniforem. Mapuje období od Karla Velikého po první světovou válku a popisuje vývoj vojenské taktiky, materiálů a technologií užívaných ve válečných konfliktech. Knihu zdobí historické příběhy a scénické kostýmy i historicko-geografické mapy.  Pokud byste měli zájem o spolupráci, obraťte se na naší e-mailovou adresu

podatelna@cstv.cz

S pozdravem

2 Petr Petr | 24. dubna 2007 v 21:55 | Reagovat

Návštěva mě mile překvapila,byl jsem tam i na tankovém dnu,není co

dodat,je to super

3 Petr Petr | 1. června 2007 v 17:20 | Reagovat

Byli jsme tam již dvakrát, stále je co objevovat, stále je na co se dívat. Až na to, že tam postrádáme ty německé tanky, Tiger a Panther. Ale jinak je to bomba a nemá to chybu, až na tu wermachttechniku. Přijedeme zase.

4 peepr peepr | 3. června 2007 v 20:51 | Reagovat

já jsem zklamán,skovávají Merkavu

5 armyman armyman | Web | 25. července 2007 v 14:30 | Reagovat

je to tam fakt skvělý, můžete si taky zastřílet z opravdových zbraní, a pro děti je tam soutěž a pokud vyhrajete tak vás svezou v BVP, taky tam sou armyshopy atd. takže se tam určitě 1.9. vydejte!

6 dafh dafh | 28. července 2007 v 18:59 | Reagovat

je to tam hustý za pár dníí jedu znova a to bydlím 70 km od prahy

7 roman roman | 7. srpna 2007 v 20:18 | Reagovat

dafhe záleží  na kterou stranu si 70 km od Pha možná to máš kousek proti ostatním, ale je to tam fakt dobrý

8 Majka Majka | E-mail | 11. září 2007 v 22:11 | Reagovat

Kdy bude v nejbližší době nějaká akce - přehlídka vojenské techniky, tankový den apod.

Díky,

MAjka

9 Robert Dvořáček Robert Dvořáček | E-mail | 27. září 2007 v 12:46 | Reagovat

Prosím o zaslání Vaší E-meil adresy pro další kontakt

10 fosfor fosfor | 26. listopadu 2007 v 13:09 | Reagovat

Majka - ja ti predveděm akciu prehlidku nahých romov tl budě lepšie ako tankový den.uvidíš také bombardéry že sa zadus횧§§

11 nerom nerom | 12. prosince 2007 v 22:33 | Reagovat

huhahahahááááááááá,tak ten fosfor mne rozesmál,dobrý,dobrý,jen tak dál pane

12 fosfor fosfor | 23. ledna 2008 v 12:48 | Reagovat

romov budě viac a viac až expandujú na mesiac a ty nerom si tu možeš čítat moje hlášky ved sú celkom něškodné a veselé aspon sa pobavíš ludovú tvorivostú at nesedíš enem na chvostu

13 fosfor fosfor | 30. dubna 2008 v 21:44 | Reagovat

a ja mam rad vždycky jako kible cycki pošulam se pero letim ako éro

14 Mrhoš Mrhoš | E-mail | Web | 2. května 2008 v 19:02 | Reagovat

Dobrý den.

jmenuji se tomáš mrhálek a mam taky blog o druhe svetove valce rad bych kdyby jste se na nej taky podivali dekuji a mimochodem mate to tu moc hezke!

www.tomasmrhi.blog.cz

15 fosfor fosfor | 4. května 2008 v 13:47 | Reagovat

toto sú nudné stránky furt hen o technice keby to aspon bolo o technice pohlavného štyku

16 fosfor fosfor | 7. května 2008 v 17:27 | Reagovat

starci pohlúpaví všetci už skončili v dreveních spacákoch aj so svojim hrdinstvom slávnam

17 fosfor fosfor | 20. července 2008 v 20:44 | Reagovat

píšte viac o sexí

18 fosfor fosfor | 17. srpna 2008 v 20:15 | Reagovat

HEJ ČO BOLO KDYSI VČIL MI ČURÁK VISÍÍÍÍÍÍÍÍÍ

19 fosfor fosfor | 19. srpna 2008 v 14:01 | Reagovat

ja ja niektoré babi sú ako hen tie múzea a pitki majú zarostlé pavučinama a my romovia sme tu od teho abisme sa prokutali vnu ako ten rytier zo šípkovej ruženky

20 jajina jajina | E-mail | 26. srpna 2008 v 16:08 | Reagovat

Ahoj když seš na stránkách o historii tak je jasné že se tady o tom bude bavit tak sem nelez když se ti to nelíbí!!!!

21 jajina jajina | E-mail | 26. srpna 2008 v 16:12 | Reagovat

Ahoj mám prozbu potřebovala bych jestli někdo neví kdy má zase byt v lešanech ta akce s tanky nemohu to nikde najít pošlete mi to dyžtak na E-Mail houbikkk@centrum.cz děkuji každému kdo mi dá vědět.

22 fosfor fosfor | 26. srpna 2008 v 18:15 | Reagovat

ja ti poviem akciu nechaj mi kontakt a já ti predvediem velký ružovučký tank. důfam že za niečo stojíš že nejsi dochodkyna fúzatááááááááá hej hej hod sem rodidláááááááááááááá

23 fosfor fosfor | 7. listopadu 2008 v 16:07 | Reagovat

jajina je piča strčím ji do kundy rozbušku a odpálim ako gulu z aurory

24 HR Nábytek HR Nábytek | Web | 5. července 2010 v 13:51 | Reagovat

HR Nábytek

Kvalitní nábytek a matrace
V našem sortimentu naleznete masiv převážně smrkový, dále potom bukový a dubový.

http://www.hr-nabytek.cz

25 orlicke-kasarny-zamberk orlicke-kasarny-zamberk | Web | 27. ledna 2013 v 13:39 | Reagovat

Blogů o vojenství jako je ten můj je málo. Přidávám tedy odkaz na můj blog s podobnou tématikou - http://orlicke-kasarny-zamberk.blog.cz/

26 jacinta jacinta | Web | 21. června 2015 v 6:04 | Reagovat

nebankovní půjčka online trutnov 8-)

27 Terezinskapuda.cz Terezinskapuda.cz | Web | 8. července 2015 v 22:40 | Reagovat

Dobrý večer,

   Omlouvám se za spam. Chtěl bych touto cestou poukázat na novou expozici terezínská půda která ukazuje nástěnné malby a předměty z doby bývalého terezínského ghetta.

    Děkuji K.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.